во , ,

Уметник ги рекреира своите кошмари од ноќната парализа во морничави фотографии


Николас Бруно страда од парализа во сон уште од 15-годишна возраст, а потоа се свртел кон фотографијата како начин да се справи со тоа. Парализа во сон е кога не можете да се движите и зборувате кога заспивате и кога се будите. Обично, луѓето тоа го доживуваат само еднаш или двапати во животот, но ова е нешто постојано за Николас. За време на овие периоди, тој доживеал живописни кошмари.

Причини за спиење парализа може да вклучуваат несоница, заморот, PTSD и општо анксиозно пореметување. Николас од Лонг Ајленд, Њујорк почнал да се занимава со фотографија од својата 20-та година и оттогаш има направено стотици фотографии.

Николас вели дека „типичното“ искуство за парализа во сон, за него, започнува со „ниско и резонантно потпевнување или статичност“, додавајќи дека и покрај тоа што се обидел да ги помести екстремитетите, тој е „имобилизиран и не може да се бори против ситуацијата“.


Неговите скаместувачки искуства доведуваат до циклус на несоница и депресија, што го однело до суицидни мисли. Потоа Николас се свртел кон фотографијата како начин да ја поврати контролата врз неговата состојба, повторно рекреирајќи ги своите кошмари.

Заедничка карактеристика на неговите дела се безличните луѓе, за кои рече: „ги прикажуваат натрапниците кои влегуваат во епизодите на парализата на спиењето.“ Голем дел од неговата работа има и вода, што покажува како тој е потопен во неговата состојба.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

14 Начини на забава од нашето детство кои ќе им изгледаат малку луди на модерните деца

Ова слатко момченце ги рекреира фотографиите на неговиот вујко и дамите не можат да им одолеат и на двајцата