во ,

Талентирана Јапонка на своите деца им прави оброци кои изгледаат како вистински уметнички дела!


Сите родители знаат колку децата можат да бидат пребирливи. На нашите најмали покрај вкусот на јадењето, многу им е важна и визуелната презентација.

Затоа родителите, за да ги задоволат малите критичари, секојдневно се обидуваат да ја совладаат уметноста во готвењето.

Една од нив е Етони Мама, мајка на три деца од Јапонија. Оваа неверојатно талентирана жена прави неодоливи оброци кои и возрасните би сакале да ги пробаат.

Елтони Мама има три девојчиња од 7,9 и 11 години. Овие девојчиња се вистински среќнички, бидејќи имаат прилика речиси секој ден да јадат оброци во омилените цртани ликови од цртаните филмови. Талентираната мајка немала претходно кулинарско искуство, но дефинитивно станала вистински мајстор на Bento оброци.

Bento е јапонски термин за оброци подготвени во кујна. Покрај регуларниот оброј, во Bento се практикуваат и ‘kyaraben’ оброци, односно оброци направени во облик на цртани ликови, луѓе, животни…

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Кога ќе се заигра природата, се создаваат вистински ремек дела – фотографии од несекојдневни животни го обиколија интернетот

Се сеќавате ли на југословенската “Галаксија”? Овие ретро насловни страници ја прикажуваат балканската визија за иднината