во ,

Кој бил Ишикава Гоемон, јапонскиот Робин Худ?


Познатите јапонски професионални атентатори „нинџа“ или „шиноби“ се обвиткани во митови и легенди уште од самиот почеток на нивното постоење. Многу од овие гласини ги ширеле самите нинџи со цел дополнително да ги заплашат обичните луѓе. Нивната ужасна репутација исто така била и оружје – честопати, ако се дознаело дека едната од завојуваните страни ангажирала шиноби, другата претпочитала да се предаде наместо да стане мета на невидливите атентатори.

Гласини велат дека нинџиите имаат секакви способности – скокање од 5 метри од место, качување по стрмни ѕидови, па дури и невозможното, како што се претворање во животни или можност да не дишат со денови. Доволно чудно, многу од овие приказни имале реална основа.

Шиноби имале голем број на алатки и техники што дозволувале работи што изгледаа нереални: на пример, долги часови апсолутно неподвижно седење меѓу круната на едно дрво каде што ја чекале целта. Меѓу нинџиите се издвојува оној кој во Јапонија стана модел на „благороден арамија“.


Според најпопуларната легенда за него, Санада Куношин е роден во 1558 година во семејство на самурај на кланот Мијоши во провинцијата Ига. Тогаш била ерата на завојуваните држави – многу долга граѓанска војна, која траела во тоа време скоро сто години. Како што му доликува на синот на самурајот, момчето ја совладало уметноста на мечот уште од рана возраст и се подготвило да стане воин кој ќе се бори против непријателот лице в лице.

Меѓутоа, во 1573 година, неговите родители биле убиени од напаѓачите на непријателски клан. 15-годишното момче успеало да се скрие во шумата, каде го пронашол нинџа од тајно село во провинцијата Ига. Во селото го прифатиле сирачето и мислеле дека не е доцна да го научат нивниот занает. Младиот Санада бил толку напреден во овие вештини што само легендарниот нинџа Момоти Тамба можел да го учи понатаму.

Под лично водство, младиот човек научил сè што е потребно за тивки убиства: од фрлање ножеви до уметноста на невидливоста и тишината. Санада дури ја совладал и тајната способност на најголемиот шиноби – трансформацијата во животни.

Но, тој бил обвинет дека имал тајна врска со љубовницата на Тамба. Тој бил ловен, но Санада ги совладал тајните техники на нинџите на таков начин што успеал да ги избегне сите свои гонители и се скрил во соседна провинција. Потоа, тој земал ново име, кое влегло во историјата – Ишикава Гоемон.

Тој собрал банда крадци и разбојници кои ги преплашиле околните феудалци и богатите трговци. Новиот разбојник не ги ограбувал сиромашните, туку го споделувал својот плен со нив. Ова му дало репутација како „бранител на угнетените“ и му обезбедило десетици места за криење. Селаните со задоволство го криеле.

Гоемон бил заробен кога решил да го убие Тојотоми Хидеоши, еден од најистакнатите воени лидери во тоа време и де факто владетел на цела Јапонија. Зошто го планирал ова – верзиите се различни. Некои тврдат дека тој решил да се одмазди за неговата сопруга, која била убиена од војниците на Хидеоши, други – дека тој само сакал да го убие најголемиот тиранин.

Хидејоши го осудил Гоемон на бавна смрт – да биде сварен жив во огромен казан со својот мал син. Казанот бил поставен на плоштадот пред еден од будистичките храмови во Кјото. Голем број луѓе се собрале да ја следат егзекуцијата. Кога џелатите го запалиле оган под казанот, Гоемон го зел неговиот син во рацете и го кренал над главата за да не падне во вода што врие. Народниот херој починал стоејќи.

Хидејоши, импресиониран од силата на неговиот дух, наредил неговиот син да биде помилуван. Егзекуторите успеале да го фатат момчето еден момент пред да ја допре водата.

Оттогаш, кадата во облик на казан што сè уште може да се види во Јапонија се нарекува Гоемонбуро. Ишикава Гоемон остана засекогаш во историјата и културата на Јапонија. Тој стана еден од најпопуларните ликови во претставите на театарот Кабуки. Приказната за јапонскиот Робин Худ инспирираше многу писатели, уметници, сценаристи, аниматори и развивачи на игри. Тој беше херој на тивкото јапонско кино.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Запознајте ја Ерис – Слатката борзои која има најдолга уста на светот

20 Лоши дизајни кои се дури непријатни за око