во

Запознајте ја Ерис – Слатката борзои која има најдолга уста на светот


Ерис припаѓа на руската раса на куче наречена борзои, а се издвојува по една доста невообичаена особина

Секој од нас има единствени особини. Накривен прст, долг врат, тесни колкови, и сличност, навистина сите имаме по нешто. Така и секое куче на светот има свои посебни карактеристики. Но, постојат некои примери кои ги прават толку единствени и невообичаени што веднаш го привлекуваат вниманието. Еден таков пример е кучето Ерис. Таа е руски борзои, и има исклучително долга уста, долга дури 30 цм. Нејзините сопственици тврдат дека таа би можела да го собори светскиот рекорд ако стручњаците би дошле и би ја измериле нејзината уста и би провериле дали некаде на светот постои иста со толкава должина.

Ерис е присвоена пред две години, кога била малечко кученце. Тогаш никој не ни знаел дека нејзината уста ќе порасне толку долга. Неодамна таа го прослави својот втор роденден, а парот кој ја присвои не ни замислуваше дека нивната Ерис ќе стане вистинска Инстаграм сензација со преку 180 илјади следачи. Тие создадоа нејзин профил во вид на албум со слики, односно место на кое би можеле да го одбележуваат напредокот и растењето на нивното милениче. А тоа прерасна во многу повеќе, сега Ерис има обожаватели ширум светот.

Неколку интересни факти за расата на кучиња Борзои
Борзои кучињата се по потекло од Русија од 17 век. Оваа раса на куче припаѓала на аристократијата која ги сакала поради нивниот исклучителен изглед и одлични ловечки вештини. ‘Борзои’ означува ‘брзина’ или ‘брз’, а таму аристократијата често организирала големи ловечки забави па овие брзи кучиња им биле од исклучителна помош.
Иначе се познати и по прекарите руски врколак и руски борзои. Независно од атлетските способности на кучињата, тие се доста мирни и тивки и не лаат често. Со тоа добро се прилагодуваат на животот во градовите. Во продолжение ви споделуваме фотографии од преслатката Ерис која ќе ве освои со својот забавен и темпераментен дух.

View this post on Instagram

Last day for shirts! • • Happy Friday everybody! This week (this whole month really) has flown by, and I can’t believe we’re gearing up for the weekend again. • • Today is the last day of pre-order sales for our only merch launch of 2019, which closes at 11:59 Eastern Time. We had a lot of fun working with the artists and the fine folk down at @bonfire to come up with the design, and then taking feedback from this amazing community here on Instagram to refine it. • • In this picture Eris is watching me procure a treat from a hip bag, and I’m pretty sure she is already thinking about eating it. 😂 ——————————————————— #borzoi #russianwolfhound #wolfhound #dailyfluff #floof #weirddog #snoot #dogsofinstagram #rva #sighthound #doggo #instadog #happydog #dogsofig #smilingdog #happiness #dogstagram #cute #ilovemydog #mlem #blep #merch ———————————————————

A post shared by Eris The Borzoi (@eriszoi) on

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

12 Фотографии ги прикажуваат фрижидерите и нивните сопственици низ целиот свет

Кој бил Ишикава Гоемон, јапонскиот Робин Худ?