во ,

Бизарни сини морски „вонземјани“ испловија на плажите во Австралија

Илјадници спектакуларни морски суштества со изглед на вонземјани испловија на бреговите во Австралија

Студентот по морска биологија и фотограф Лоренс Шиле ги следеше Сините змејови, познати официјално како Сини глауки, кои обично се наоѓаат како пловат во оддалечените океански води.

Г-дин Шиле го следеше она што тој го нарекува „Сина флота“ од неговата база во Северен Квинсленд од претходно летото до нивното пристигнување на северните плажи на Сиднеј во Февруари.

Видеото објавено на неговиот профил на Инстаграм на почетокот на овој месец ни ги покажува овие морски чуда одблизу.

Попознатиот Bluebottle е од исто семејство, но Сините змејови имаат далеку поболен убод ако го допрете.

Суштествата припаѓаат на животни познати како нудиграни – група од околу 3.000 видови мекотели со живописна боја, кои немаат лушпи.

Тие се хранат со други мали безрбетници во океаните и знаеме дека немаат проблем да ги напаѓаат другите членови на Сината флота.

„Овие животни„ Плеустони “лебдат на сред океан и се на милост и немилост на ветровите. Се обидувам да ги барам секое лето. Некои години ги наоѓам, други не “, изјави г-дин Шиле

Сините змејови лебдат наопаку на површината на океанот со нивните светли сини страни свртени надоле за да останат маскирани во синиот океан.

Нивните горни страни се сребрени и низ брановите изгледаат на светлина прекршена на површината на водата.

Тие голтаат мал воздушен меур што им овозможува да плови на површината на водата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

8 Искрени стрипчиња кои докажуваат дека жените со „должноста“ мајка треба да добијат посебни надоместоци и бонуси

Колку 10 познати личности се изменија откако прв пат стапнаа во центарот на вниманието